Triatlon milujeme – spojuje se v něm jak vytrvalost, tak síla, tak i technikaTuto sobotu se v Kunraticích u Cvikova uskuteční triatlonový závod, který má název XTERRA Dachsman. To označení XTERRA je pro letošek novinkou a zároveň oceněním skvělé práce pánů Daniela Zemančíka a Kamila Krejného, hlavních pořadatelů tohoto triatlonového klání. „Oba máme zkušenosti se závody z pozice závodníka a to je, myslím, velké plus ,“ říká Daniel Zemaník, který nám poskytl rozhovor.

Když se vrátíme do minulosti, kdy vás napadla myšlenka uspořádat v Kunraticích triatlon?

Myšlenka uspořádat vlastní triatlonový závod tu rezonovala už dobrých 10let zpět. Oba jsme patrioti Lužických hor, jsou pro nás nádherné a jedinečné. Terénních triatlonů se tu koná několik a všechny jsou zajímavé. Na každém nám ale chybělo něco, co by úplně odpovídalo našim představám vzhledem k tomu, co Lužky nabízejí. Dlouho se nám nedařilo nalézt lokalitu, která by v sobě dokázala skloubit jak důstojné plavání, tak atraktivní, přírodní tratě pro cyklistiku na horském kole a běh. Spojení Horního rybníka u Kunratic u Cvikova a okolí Jezevčího a Zeleného vrchu se ukázalo jako naprosto ideální.

Závod se měl původně zčásti odehrávat i na svazích Jezevčího vrchu. A odtud vznikl i jeho název: jezevec se německy řekne „der Dachs“. A pokud triatlon, tak tedy Dachsman. A proto má ve znaku tlapku jezevce : )

Co to všechno obnáší připravit takovýto závod?

Po pravdě – během příprav I.ročníku nás překvapilo, kolik povolení jsme museli sehnat a kolik schůzek absolvovat. Například s CHKO bylo potřeba si vše vyjasnit a domluvit se na určitých pravidlech. Dokonce jsme byli nuceni původně plánované tratě opustit a hledat nové, méně zasahující do programu ochrany přírody. Samozřejmě všem důvodům rozumíme a bez výhrad vše respektujeme.

Co je dále zásadní u těchto typů závodů, jsou samozřejmě finance. S podporou ( jak finanční, tak technickou) od obce Kunratice u Cvikova všechno stojí a padá. Starosta i místostarosta jsou závodu velmi nakloněni a v den „D“ nám pomáhají i v depu – té vstřícnosti a nadšení pro věc si moc ceníme, to se jen tak nevidí. I tak se ale neobejdeme bez shánění dotací od Libereckého kraje a sponzorských darů donátorů. Každý rok nás podporuje firma Aktivit z Nového Boru, cvikovský Pivovar dodává výborné pivo, Progress Cycle výkonnou a chutnou sportovní výživu pro závodníky, Firma Haven dodává ceny pro ty nejrychlejší a firma ZOD z Brniště drůbeží výrobky do tomboly. Bohemia Coffee House nám připravuje jejich vynikající kávu.

Příprava závodu samotného už je pak proti tomu všemu víceméně jen radost. K tomu stačí chuť a nadšení a to my máme : )

Letošní ročník bude součástí XTERRA CZECH TOUR 2020. Znamená to pro vás určité ocenění toho, jak ten trialon děláte?

Zcela jistě ano. Od první chvíle jsme k závodu a jeho přípravě přistupovali s tím, že vše, co uděláme, musí být na 100% tak, jak jsme chtěli, plánovali. Pokud se nám to tak nejevilo, nebo se zdálo neúplné, danou záležitost jsme raději vyřadili. Oba máme zkušenosti se závody z pozice závodníka a to je, myslím, velké plus. Právě k jeho potřebám závod tvoříme a snad i díky tomu jsme se do seriálu Xterra Czech Tour dostali. To hlavní je ale prostředí LH a těžké, ale krásné trasy pro kolo a běh.

Máte pro letošek nějaké další novinky?

Každý ročník bychom chtěli něčím vylepšit, nebo aspoň něčím překvapit, obzvláštnit. Letos dostal jméno nejhezčí úsek cyklistické trasy. Všichni z něj byli po projetí unešení. Je až pohádkově krásný a tak to bude Narnia trail. Bude označený velkým bannerem u trati. Z čeho ale máme velkou radost a co ocení i závodníci, jsou schody pro snadnější výběh z vody. Z lehkých, ale bytelných hliníkových profilů je nám vyrobila novoborská firma SAN Mitiska. Odpadne tedy to trochu nedůstojné hrabání se z vody na břeh.

Dá se třeba říci, který kraj v Česku je baštou triatlonových závodů a jak si vede Liberecký kraj?

Tak tahle otázka vyžaduje otevření kalendáře triatlonových závodů spolu s mapou a počítání. Vychází nám, že daleko nejlépe je na tom Středočeský kraj s převahou klasických, silničních triatlonů. Liberecký kraj je někde na druhém, třetím místě a převládají zde naopak triatlony přírodní, terénní. To není špatné.

Jaké jsou vaše osobní triatlonové úspěchy?

O úspěších se tu opravdu asi nedá hovořit. Oba jsme „hobíci“, začali jsme se sportem poměrně pozdě. Triatlon milujeme – spojuje se v něm jak vytrvalost, tak síla, tak i technika. A k tomu terénnímu můžeme připočíst i trochu otužilosti a hlavně ono závodění v přírodě. To je na něm to nejhezčí. Na závody jsme tedy jezdili a jezdíme rádi. Oba máme za sebou triatlony na dlouhých, tzv. ironmanských distancích, spoustu „půlek“ a bezpočet právě těch přírodních. Ty nám jsou nejbližší.

Oba se chystáme na podzim absolvovat Wintermana, což je extrémní dlouhý triatlon, kde se plave přes 8km v nočním Labi, jede 180 km přes kopce Českého Švýcarska a Lužických hor a nakonec se běží 43 km z Malevilu do cíle na Ještědu. A opět – i když do toho dáme všechno, nejdeme do toho pro nějaký výsledek, ale jako patrioti našeho kraje tenhle triatlon prostě absolvovat musíme : )

ptal se Alex Neugebauer

foto: archív Dachsman