Tomáš German: Bylo by fajn hrát ve velké hale, ale…Současná situace kolem koronaviru velkým způsobem zasahuje i do sportovního dění. Kromě závodů a turnajů pro jednotlivce se ruší i utkání u kolektivních sportů, potažmo se u nich předčasně ukončuje sezona. Týká se to i druhé volejbalové ligy, kterou jednoznačně opanovali českolipští hráči, kteří se tak mohli těšit na barážové boje o první ligu. Ty se nakonec neuskuteční, ale hráči Lokomotivy Česká Lípa nemusí v žádném případě smutnit, protože do první ligy (druhé nejvyšší soutěže) na základě rozhodnutí volejbalového svazu postoupili přímo. Více nám k tomu pověděl kapitán Lokomotivy Tomáš German.

Kvůli současné situaci jste nehráli play-off o první ligu a postoupili jste do ní přímo. Věříte tomu, že by se vám povedlo postoupit i za „normálních“ okolností? Měli jste představu o síle soupeřů ve vyřazovací části?

Musím vás trošku opravit. V druhé lize se play-off nehraje, ale tři vítězové skupin druhé ligy, společně s druhým nejhorším první ligy hrají baráž, kde postupují dva. To by nastalo, jak říkáte za normálních okolností. Nicméně máme tu aktuální situaci plus odsouhlasení volejbalového svazu o rozšíření první ligy. Hlavně díky rozšíření máme volnou cestu. Abych odpověděl na otázku. Kdyby se baráž uskutečnila, měli bychom Plzeň, kterou jsme nechali v minulých dvou sezónách za námi. Dále by to byla Holubice nebo Volejbal Ostrava, kde jsou bývalí extraligoví hráči a pak z první ligy MFF Praha. Tato fáze soutěže je velmi těžká a z těchto týmů mohl postoupit kdokoliv. Věřím, že kdybychom správně načasovali formu, tak jsme mohli postoupit i z této baráže.

Vy už jste dříve druhou nejvyšší soutěž za Lokomotivu hrál. Jak moc se za tu dobu obměnil kádr?

Velmi. Když si vezmete éru první ligy z dob tuším 2010 až 2014, tak jediní kdo si to ze současného kádru pamatují, je hrající trenér Honza Javůrek, já a Kuba Macháček. To jsem vám vyjmenoval jedny z nejstarších hráčů aktuálního týmu. Nyní tu máme z velké části mladé kluky, kteří berou první ligu jako obrovskou výzvu.

Českolipský volejbal byl vždy vyhlášen kvalitní žákovskou a následně juniorskou základnou. Jak je to v současné době?

To je pravda. Českolipská líheň mladých volejbalistů vždy patřila ke špičce v republice. Obrovský dík patří panu Linhartovi s panem Javůrkem starším. Ti dokázali vychovat hráče seniorské i juniorské reprezentace například Galabov, Srb, Pavlíček. Náš tým je z velké části tvořen hráči, kteří prošli právě českolipskou základnou. Nicméně aktuálně nevím o nikom, kdo by nás v následující sezóně mohl posílit. Co mám informace, tak máme malé okénko, ale do budoucna věřím, že se zas nějací hráči ať pro první ligu nebo pro extraligu objeví.

Budete chtít hrát ve velké sportovní hale?

Bylo by fajn hrát ve velké hale, ale na druhou stranu musíme brát v potaz vytížení této haly. Halové sporty jsou v Lípě na vysoké úrovni a bohužel to není na nás. Mně osobně by vůbec nevadilo hrát i ve staré hale. V naší „kocábce“, jak staré hale říkáme, máme velkou výhodu. Tato hala je velmi specifická a soupeřům se tu nehraje dobře. To je vidět na letošní sezóně, kdy jsme protivníkům nedarovali ani jeden bod. Jenže trochu se bojím kapacity pro diváky této haly. Pamatuji si, že na první ligu chodilo více diváků než aktuálně na druhou ligu. Takže uvidíme…

Patříte k nejzkušenějším hráčům týmu. Pro ty co vás neznají, představte se více a povězte, zda jste spokojený se svou dosavadní kariérou či jste třeba v koutku duše věřil i v něco víc.

S volejbalem jsem začal v osmi letech, kde jinde než na volejbalové škole ZŠ Lada. Právě její aktuální ředitel pan Častulík mě učil základy volejbalu. V juniorském věku jsem hrál za Duklu Liberec a poté jsem šel hrát do rodné Lípy právě zmíněnou první ligu. Ve věku juniora určitě máte velké ambice, ale já bral vždy první ligu jako můj výkonnostní strop a jsem rád, že si ji znovu můžu zahrát. 

autor: Alex Neugebauer

foto: archív Tomáše Germana