Tibor Demeter: K trénování jsem se dostal přes mého synaBěhem krátkodobé brigády v odběrovém stanu v českolipské nemocnici jsem se seznámil se strážníkem místní Městské policie Tiborem Demeterem. Ke konci jedné ze směn jsme se dohodli, že se přijedu podívat do Žandova, kde trénuje malé fotbalové naděje. A této následné návštěvy jsem vůbec nelitoval. Kromě Tibora Demetera a jeho kolegy Petra Kubince mě v pátek přivítalo dvacet malých nadšenců nejpopulárnějšího sportu světa. Což svědčí o tom, že i v menších klubech mají stále mnoho zájemců o fotbal. Navíc je žandovské hřiště, které prochází postupnou rekonstrukcí, obklopeno krásnou přírodou. Zkrátka vydařené páteční odpoledne. „V mém počátku trénování v žandovském fotbalovém klubu jsme začínali s hrstkou dětí,“ říká v rozhovoru Tibor Demeter.

Páteční trénink byl okořeněný přítomností trenéra FAČRu. Jak jsem vám podařilo přivést do Žandova Tomáše Kucra a jak jste si ten trénink s klukama užíval?

Trenéra FAČRu Tomáše Kucra znám od ledna letošního roku, když jsem absolvoval trenérský fotbalový kurz v České Lípě na Slovance. V kontaktu s Tomášem Kucrem je náš fotbalový klub SK Spartak Žandov už delší dobu. A s naším fotbalovým týmem si užívám každý trénink.

Jak jste se Vy osobně dostal k trénování fotbalové přípravky? A máte případně do budoucna i ambice trénovat dorost či chlapy?

K trénování jsem se dostal přes mého syna, když se rozhodl začít hrát fotbal. V žandovském fotbalovém klubu bylo dost dětí a bylo nutné je rozdělit, tak mě oslovilo vedení, jestli s trénováním nechci začít. V žandovském fotbalovém klubu jsem působil jako hráč (žáci, dorost, chlapi). Moje ambice jsou hlavně trénovat děti, s kterými bych chtěl dojit od přípravky až po dorost a pak se uvidí.

Říkává se, že trénovat vlastního syna je vždy těžší. Někdo je na syna při tréninku přísnější, jiný mu zase více povolí. Jak to máte Vy?

S tím plně souhlasím, je velmi těžké trénovat svého syna. Patřím mezi ty přísnější trenéry a děti dost hecuji a svého syna o to víc. Na hřišti jsem trenér a doma otec.

Příjemně mě překvapilo, kolik kluků bylo na tréninku. To bývá v Žandově obvyklé, že děti mají zájem o fotbal či se zkrátka nyní podařilo přivést spoustu dětí k fotbalu?

V mém počátku trénování v žandovském fotbalovém klubu jsme začínali s hrstkou dětí a postupem času nás rodiče začali oslovovat a teď máme oficiálně ve starší a mladší přípravce 19 dětí a myslím si, že to nekončí.

Jestli můžeme prozradit, vy jste členem českolipské Městské policie. Jak se udržujete v kondici? Jakým sportům jste se věnoval či věnujete?

U Městské policie je udržovat se v kondici v popisu práce. Do svých třiceti let jsem hrál fotbal, potom mě oslovilo fitness a posilování. Teď mám rád jízdu na kole a občas si zajdu na box. V kondici se udržuji tak, jak mi můj volný čas dovolí.

autor: Alex Neugebauer