Rudolf Votýpka: Vždy mám respekt a úctu k soupeřiKdo by tipoval před 15 lety, že bude v Česku jednou tak populární florbal? Koho by před deseti lety napadlo, že statisíce Čechů bude přikovaných u televize, když poběží biatlonové přenosy? A mohl někdo před pěti lety vůbec tušit, že si čeští příznivci bojových sportů (a nejenom oni) tak moc oblíbí MMA nebo-li boj v kleci? A vidíte stalo se tak. Jedním z představitelů tohoto novodobého fenoménu je i Rudolf Votýpka z Viper clubu Česká Lípa

Jak jste se dostal k MMA?

Jako mým prvním krokem k MMA vnímám tréninky grapplingu zde v České Lípě ve Viper Clubu. Grappling je boj bez úderů s cílem ukončit soupeře za pomocí nejrůznějších pák a technik škrcení. Tento sport mě nadchnul a postupem času jsem začal rozvíjet ostatní bojové disciplíny MMA (box, kickbox, bjj, wrestling). Momentálně se připravuji jak zde ve Viper Clubu, tak v MMA Liberec. 

Které sporty jste dříve dělal?

Dříve jsem se nějaký čas věnoval fotbalu a horolezectví.

Který sport je lepší pro MMA? Box či kickbox?

Úroveň amatérského i profi MMA je dnes již na vysoké úrovni a je třeba se připravovat opravdu komplexně a rozvíjet všechny aspekty boje. Nemyslím si, že některá z disciplín je důležitější, či efektnější, než jiná. 

Vloni se v České Lípě konal víkend plný bojového umění. I vy jste se zúčastnil? A případně s jakým výsledkem?

Ano, máte pravdu. Vzpomínám na to velice rád, byla to skvělá a povedená akce. I já jsem tam měl zápas v MMA a to na galavečeru Full Fight Night, kde se mi podařilo zvítězit. 

Bojuje se vám lépe, když se na vás dívají vaši blízcí či to ve vás vyvolává nervozitu?

Nějakou větší nervozitu nepociťuji, vnímám to spíše jako větší tlak, možná i motivaci na to, abych předvedl lepší výkon. I když jsem na jednu stranu rád, že rodiče na mé zápasy nechodí, protože je to pro ně tak akorát traumatická záležitost v případě nějakého zranění.

Jaké jsou vaše cíle v MMA?

Já to mám asi trochu jinak než ostatní. Stanovím si spíše krátkodobé cíle, dělat pokroky a být vyspělejším zápasníkem a pokud se mi to povede aplikovat do zápasu, tak to vnímám jako splněný cíl. Ty dlouhodobé cíle následně vyplynou z plnění těch krátkodobých. 

V MMA existuje více organizací, jestli jsem to dobře pochopil. Mužete ve zkratce přiblížit ty hlavní a nejuznávanější?

Ohledně celosvětového měřítka je asi neslavnější organizace UFC, ale z pohledu česko – slovenského je asi nejprestižnější profi organizací „OKTAGON MMA „. Pro amatérské zápasníky jsou tu zase organizace ČSMMA a MMAA.

Na co člověk myslí, když mlátí soupeře hlava nehlava?

Na vítězství a na to předvést dobrý výkon a atraktivní zápas. Ostatní myšlenky jdou stranou. 

Když se dva chlapi podle pravidel poperou v ringu a pak si podají ruce, tak to ještě jakž takž dokážu pochopit (patří k těm, co se v životě snad neprali), ale spíše jsem rozpačitý z diváků, kteří mají v očích krev a jsou rádi, když snad někdo je i v bezvědomí… (Ale může to být můj zkreslený pohled televizního diváka). Jak vy vnímáte MMA z pohledu diváka?

Většina diváků nemá osobní zkušenosti s bojovými sporty a hledají, či očekávají brutalitu a násilí.  Kdežto zápasníci na to koukají ze sportovního hlediska a zranění je až ten druhotný, nežádoucí efekt, mnohdy nutný k vítězství. 

Uznávám, že Karlos Vémola v Česku zpopularizoval MMA, zároveň jsem byl rád, že s Atillou Véghem prohrál, protože se choval až moc namachrovaně. Jaký Vy na to máte názor?

Myslím si, že Karlos Vémola úmyslně cílí na většinovou mentalitu diváků, kteří ty zápasy chtějí mít osobní, bez respektu, plné nenávisti a vzhledem k jeho popularitě je to asi bohužel ta správná cesta jak vypromovat zápas. Zdárným příkladem je Connor McGregor. Mě se toto nelíbí. Vždy mám respekt a úctu k soupeři a myslím si, že by to mělo být také mediálně prezentováno jako základní pilíř v bojových sportech.

Koho z českých bojovníků uznáváte?

Pro mě je velkým vzorem Jiří Procházka. Líbí se mi jeho mentální nastavení a přístup k tréninku. Je to jeden z mála úspěšných zápasníků, kteří staví úctu a pokoru na první místo. Věřím, že jednou bude šampiónem UFC.

A co se týká zahraničních?

Ze zahraničních jmen bych určitě zmínil Georges St-Pierre. Je to jeden z nejlepších MMA zápasníků všech dob, který si své úspěchy a popularitu získal svými výkony v oktagonu a stal se několikanásobným šampiónem UFC.

ptal se Alex Neugebauer

foto: archív Rudolfa Votýpky, Alex Neugebauer