Potvrdí Žandov úspěšnou (ale i zvláštní) sezonu?Fotbalisté Žandova vstupovali do sezony 2019/2020 jako nováčci I.B třídy. Jejich cílem bylo především se udržet v této nejnižší krajské soutěži, zároveň si ale přáli hrát především klidný střed. To se jim i dařilo, protože v polovině ročníku byli Žandovští na sedmém místě. Jak by ale celkově sezona dopadla, se už samozřejmě nedovíme, protože byla kvůli pandemii koronaviru předčasně ukončena. „Dá se říci, že se nám podzim povedl. Byli jsme na sedmém místě s dostatečným počtem bodů. A tam jsme i tedy zůstali, když se sezona ukončila,“ říká předseda Spartaku Žandov Tomáš Vaníček.

Loňská sezona skončila velmi zvláštně. Jak byste jí zhodnotil?

Tak my jsme vstupovali do sezony jako nováček. Sice jsme nevyhráli II. třídu, ale protože vítěz neměl zájem postoupit, využili jsme této možnosti my.

Věděli jsme, že bude potřeba posílit kádr, což se vcelku povedlo, protože se z Arsenalu Česká Lípa vrátil Martin Šlechta a pak jsme ještě z Nového Boru získali Jakuba Vacka. V tu chvíli jsme si dali za cíl nejenom tuto soutěž udržet, ale i hrát prostředek tabulky.

Zkrátka nechtěli jsme dopadnout jako předloni, kdy jsme po jednoročním působení v I.B třídě hned zase spadli.

A dá se říci, že se nám podzim povedl. Byli jsme na sedmém místě s dostatečným počtem bodů. A tam jsme i tedy zůstali, když se sezona ukončila. Nikdo nepostupuje, ani nesestupuje. V B. třídě tak budeme samozřejmě pokračovat.

Pro Žandov je fajn, že hraje v kraji, protože to může být motivace pro kluky z okolí, co hrají nižší soutěže, se sem dostat.

Dá se říci, že to (neoficiální) sedmé místo bylo historicky nejlepším umístěním v historii klubu nebo už Žandov dříve dosáhl ještě většího úspěchu?

Ano dá se to tak říci, že jsme minimálně vyrovnali nejlepší umístění v historii klubu, kdy Žandov hrál krajskou soutěž. Vyšší soutěž Žandov nikdy nehrál.

Došlo už k nějakým změnám v kádru?

Tak vlastně už v zimě odešel do Stráže pod Ralskem zmiňovaný Vacek. Budeme potřebovat kádr doplnit alespoň dvěma hráči, aby tam byla nejenom kvantita, ale i kvalita.

Rozhovor děláme ve chvíli, kdy zde trénují vaše přípravky. A koukám že tu máte hodně kluků.

Co se týká současné doby, nemusíme dělat žádné nábory, protože ti lidi už za ty roky vědí, že tu máme přípravky, takže sem ty děti vodí sami. Spíše máme jiný problém a to když sem rodiče přivedou dítě předškolního věku. My zde totiž máme kluky od 1. a 2. třídy.

Nechceme ty děti odmítat, ale je tam nějaká hranice. Potřebovali bychom člověka, který by se věnoval těmto prckům. Ale dneska je to těžké sehnat někoho, kdo se tomu bude věnovat v podstatě celý rok. Je tu nějaká zodpovědnost a ne každému se do toho chce, obzvlášť v dnešní době, když chlapi dělají na směny.

Takže se nebojíme, že by ty děti sem nepřišly, naopak bychom potřebovali doplnit ten trenérský mládežnický realizační tým, který by se jim věnoval.

Jak se hráči udržovali v kondici během pandemie a kdy začnete naplno s přípravou?

Někteří si chodili individuálně zaběhat, nicméně začali jsme oficiálně s přípravou tři týdny zpátky, i když květen byl takový, dá se říci, seznamovací. V červnu už jsme začali naplno přípravu a předminulý týden jsme hráli první přátelák v Březinách (2:2), což bylo fajn. Dále plánujeme i domácí přípravné utkání, protože místní se nás už ptají, kdy se budou moci přijít podívat. Musíme však najít soupeře.

Kteří soupeři jsou vaši největší rivalové?

Když jsme hráli okres, tak to byly, jak to bývá, ty blízké vesnice tzn. Horní Police, ale také Stružnice či Starý Šachov, který přešel z děčínského okresního fotbalového přeboru do českolipského. Pak tu jsou třeba individuální rivality v tom smyslu, že někteří naši kluci dříve hráli v jiném klubu na Českolipsku a nyní proti němu nastupují.

Který ze žandovských hráčů to dotáhl nejdále?

Musím zmínit Dennise Pajkrta, kterého si od nás vytáhl Varnsdorf. Mimochodem v 2019 hrál i za reprezentaci U17 proti Belgii. Nyní se vrací z působení v Liberci zpět do Varnsdorfu.

Dále Lukáš Vosecký, který šel v žácích do Děčína a poté odešel do Jablonce, kde dokončuje školu.

A z těch aktuálních mohu zmínit Matěje Kodeše, který se už z přípravky přesunul do Arsenalu, poté do Varnsdorfu a nyní je v Teplicích.

ptal se Alex Neugebauer