Pomůže „béčko“ stabilizovat fotbalový Arsenal?Po několikaleté odmlce bude v Arsenalu Česká Lípa opět fotbalový B-tým. „Dorostenci, kteří se nedostanou do A mužstva s fotbalem končí, anebo jsou nuceni odejít do okolních klubů. Proč, když na Arsenalu vyrůstali odmala? Můžou pohodlně končit v B mužích a postupně si „vykopat“ vyšší soutěž,“ říká místopředseda Arsenalu Tomáš Kucr, s kterým však budeme v tomto rozhovoru mluvit především o mládeži. Tento bývalý hráč Vágonky je totiž přesně dva roky okresním trenérem mládeže FAČR.

Jak jste se dostal ke své funkci Okresního fotbalového trenéra mládeže?

V roce 2017, k datu 1. července, měla vzniknout na okrese Česká Lípa funkce okresního fotbalového trenéra mládeže. Jednalo se o projekt Fotbalové asociace ČR. Bylo řádně vypsané výběrové řízení, do kterého jsem se z okresu Česká Lípa přihlásil jediný. Tento projekt byl ale okamžitě pozastaven v souvislosti s kauzou tehdejšího předsedy p. Pelty, který byl obviněn pro podezření z trestné činnosti. Stejně tak byla obviněna i fotbalová asociace jako právnická osoba. V tu dobu se nevědělo, co bude dál. Výběrové řízení se znovu obnovilo na jaře 2018, kdy tentokráte se z okresu Česká Lípa přihlásili tři zájemci. Krajský fotbalový svaz, který tuto pozici vypisoval, stál za mým jménem, ale bylo potřeba mé jméno potvrdit i na OFS Česká Lípa, což tak i nakonec dopadlo. Od 1.7. 2018 jsem se stal okresním grassroots trenérem mládeže FAČR a tuto funkci tak vykonávám již dva roky.

A jaká je spolupráce s kluby?

Spolupráce s kluby je stále na lepší úrovni. Zpočátku jsem neměl moc času se klubům věnovat. Okresní trenéři jezdili neustále po školeních, seminářích, i několikadenních. Školil jsem se v Praze, Nymburce, ale třeba i v Olomouci. Kluby také nevěděly, co má pozice obnáší a fungovaly postaru. V dnešní době už je spolupráce na hodně dobré úrovni. Spolupracuji i s Okresním fotbalovým svazem v České Lípě.

V klubech je spolupráce v souvislosti s ukázkovými tréninkovými jednotkami, školením trenérů, jak na hřišti, tak i přes vypsané kurzy fotbalových licencí, kterých se účastním, pomáhám i s nábory. Školím nový fotbalový program pro trenéry – XPS, ve kterém je plno fotbalových cvičení od metodiků a profesionálních trenérů a dalších potřebných věcí pro trenéry. Kluby si ho mohou zdarma stáhnout do počítačů a trenéři do mobilních telefonů a využívat tak i na trénincích. Klubům předávám i informace o vypsaných dotacích a další aktuální informace přímo z FAČR.

Pro ty, co vás neznájí, popiště zlehka svou dosavadní fotbalovou (aktivní a funkcionářskou) kariéru.

Já jsem fotbalově vyrůstal na Arsenalu v České Lípě. Tenkrát to byla VČL (Vagónka Česká Lípa ) a rád na tu dobu vzpomínám. Prošel jsem zde všechny věkové kategorie, od malých žáčků, až po dospělý fotbal. S dospělým fotbalem jsem ale skončil hned po vojně, kdy jsem si našel zaměstnání, které mi neumožňovalo pravidelně trénovat a hrát zápasy. Fotbal jsem sice hrál pořád, ale už jen formou zábavy.

Na Arsenal jsem se po několika letech vrátil, kdy jsem na svůj první fotbalový trénink přivedl svého syna. Od té doby jsem začal na Arsenalu trénovat. Začínal jsem u nejmladší přípravky a postupně jsem trénoval starší přípravky, mladší žáky, starší žáky, ale i dorost. Prostě kompletně celou mládež. Trénováním na Arsenalu jsem opět strávil plno let. Během mého působení v klubu jsem se dostal do funkce šéftrenéra a později i do funkce místopředsedy, kterou vykonávám dodnes. Trénování v klubu jsem musel ukončit z důvodu funkce okresního trenéra. Nešlo by skloubit trénování na Arsenalu a trénování v ostatních klubech. Časově to nejde. Mládeži se tedy věnuji alespoň z pozice místopředsedy. Za okres Česká Lípa jsem i v krajské komisi mládeže, kdy pravidelně jezdím do Liberce.

Jak jste zatím spokojený s kádrem Arsenalu a na kterých postech byste případně rádi ještě posílili?

Na Arsenalu to funguje tak, že neděláme všichni všechno. Pro otázky na dospělý fotbal je zde předseda, vedoucí A mužstva anebo trenér. Samozřejmě po očku sleduji i A mužstvo. Některé věci řešíme na výkonném výboru, ale jak jsem psal výše svojí náplň práce, úplně bych nestíhal se ještě naplno věnovat A mužstvu. Za mě jen jednoduchá odpověď. A mužstvo určitě potřebuje posílit 4-5 hráči oproti letošnímu jaru, kdy se dospělí pohybovali na sestupových příčkách divize. Tento kádr je pak nutné stabilizovat a hrát klidné příčky v divizi. Tohoto scénáře bychom se chtěli držet. Třeba se nám jednou podaří do České Lípy dostat ČFL. Ale to je zatím snem, než realitou.

Na Arsenalu zakládáme B mužstvo dospělých, které začne v nejnižší soutěži. Je to opět z důvodu stabilizace klubu. Dorostenci, kteří se nedostanou do A mužstva s fotbalem končí, anebo jsou nuceni odejít do okolních klubů. Proč, když na Arsenalu vyrůstali odmala? Můžou pohodlně končit v B mužích a postupně si „vykopat“ vyšší soutěž.

S jakým cílem půjdete do sezony?

Jak už jsem zmiňoval, posílit kádr a ten stabilizovat, tak, aby se divizní soutěž udržela. Jiné cíle si klást zatím nemá smysl.

Vraťme se k mládeži. Snem každého malého fotbalisty je samozřejmě hrát první ligu. Jejich rodiče se snaží dát prvoligovým klubům vědět o svých ratolestech, tím že třeba už v mladém věku jezdí z Českolipska na tréninky např. do Liberce či Mladé Boleslavi. Jak vy na toto pohlížíte? Chápete je nebo spíše to vnímáte s rozpaky?

S tímto mám vlastní zkušenost a mohu kdykoliv rodičům takových dětí podat detailní informace. Svého syna jsem vozil do Slovanu Liberec čtyři roky.

Ano, je v pořádku, aby ti nejšikovnější vyrůstali právě s těmi nejšikovnějšími. Ono to ty děti fotbalově hodně posouvá. Navíc mají ligová mužstva i jiné možnosti. Syn byl například se Slovanem Liberec týden v Anglii, kde hráli zápasy s místními akademiemi – Manchester, Liverpool, Blackburn. Úžasný zážitek pro malé děti, ale i rodiče. To však vůbec neznamená, že z kluka vyroste ligový fotbalista. Syn měl v Liberci čtyřikrát trénink + víkend zápas. Některé zápasy se hrály i v týdnu a postupně přestal zvládat školu. Musel jsem ho z Liberce vrátit zpět. Rodiče si musejí uvědomit, zda chtějí pro fotbal udělat vše, na úkor školy a všeho ostatního s vyhlídkou i toho, že z kluka stejně nebudou mít ligového fotbalistu, anebo malinko fotbal upozadí a dají přednost trošku jistotě v podobě školy a následného třeba pěkného zaměstnání.

Navíc ligové týmy jsou schopné šikovné hráče sledoval i v dorosteneckém věku, to už každý rodič ví, co syn zvládne a co ne.

My na Arsenalu určitě nebráníme v rozvoji těch nejšikovnějších, pouštíme na přání rodičů děti do ligových klubů. Takových talentů je plno, ale z většiny se vrátí zpět. Je plno překážek k fotbalovému trůnu – škola, puberta, zranění, láska, apod. Jsou jen světlé výjimky, které se fotbalově prosadily.

ptal se Alex Neugebauer