Očistí se český fotbal? Nebo jsou horší „věci“ než Berbr?Fotbal je fenomén. Jedna polovina ho miluje, druhá se na něj dívá s pohrdáním („Zas tam běhaj na hřišti za tím kulatým nesmyslem…“).

Já osobně mám fotbal rád (ale není to můj top sport – kdo jako první uhodne, na co se nejraději dívám v televizi, ohledně sportovního vysílání, má u mě čokoládu :-)). Jsou však věci, které mi na fotbale kazí dojem: Především opilí, vulgární a agresivní fanoušci (no spíše bych je nazval dobytkem – sorry krávy a volové). Dále mě štvou hráči, kteří jdou nesmyslně tvrdě do protivníků a ničí tak nejen technický fotbal, ale i nohy fotbalistů… Především při skluzech se mi v kapse otevírá kudla… A pak simulování. Hlavně „miluju“ větu: „Byl tam kontakt“ 🙂 🙂

A pak jsou tu samozřejmě i podvody – viz Berbr a spol. Ale nemůžeme vše svádět jen na rozhodčí. Vždyť kdyby se kluby dohodly (anebo se všichni chovali férově) a nic rozhodčím nedávaly, tak by si arbitři v čele s Berbrem nemohli logicky napakovat kapsu…

Jaký názor na tyto nešvary (zatčení Berbra a co nejvíce ničí fotbal?) má pětice fotbalistů z Českolipska, kterou jsem oslovil?

Marek Burian – TJ Doksy

Já si osobně myslím, že je to dobře (zatčení Berbra). Fotbal v ČR potřebuje očistit a doufám, že tomu tak bude. Jestli špína je házena automaticky na rozhodčí, tak vlastně to je logické, oni jsou ti hlavní, kdo ten zápas řídí a dokáží ho ovlivnit. Další věc je to, od koho dostavájí rozhodčí nakázáno, aby to bylo tak nebo tak, a teď už nejspíš víme, odkud vítr vane. Samozřejmě, že vinu maji i kluby, které rozhodčím „nasypou“, ale do toho už my nevidíme. Vidíme to pak jen na hřišti a myslime si pak každý o tom své. Jenže v dnešní době je vše o penězích a každý kdo je chce, tak to vždy nějak vymyslí… Myslím si osobně, že tohle jen tak asi nezmizi, ale kdyby náhodou ano, bude to jedině dobře. Pokud jde o samotné hráče, tak máte pravdu, i hráči můžou sázet a tím pádem je celý zápas ovlivněný, ale do toho nikdo také pořádně nevidí. Profi hráč do sázkové kanceláře nevleze, pošle si tam někoho jiného, a pochybuju, že tohle kdo někdy nějak zastaví. Můj názor na to celé je takový, aby se český fotbal očistil, musí ho dělat lidi, kteří by to nedělali pro peníze. Tak snad tomu tak bude.

Můj žebříček nešvarů: 1. opilí fanoušci, kteří jdou za jiným cílem na zápas a to udělat bordel a poprat se. To mi dost vadí, protože na ten fotbal chodí i rodiny, a aby tohle viděly, není dobré. Další věc je pak ta, že ty rodiny se tam pak s dětmi boji i chodit. 2. simulování. Když vidím, že to nic nebylo a on se tam svíjí, jako by mu natřikrát zlomili nohu a za minutu ho vidite běžet sprint pres celé hřiště, tak už si o něm myslíte své.

Jan Mitáč – FK Stráž pod Ralskem

V každém odvětví se najdou lidé, kteří jsou poctiví a naopak. To se samozřejmě se zatčením Berbra nezmění. Někdo hraje fotbal pro radost, někdo se s ním živí a někdo se na něm snaží vydělat nepoctivou cestou. Každý z případů, který jste uvedl v otázce, je podložený několika dokázanými případy a každý, kdo se pohybuje ve fotbalovém prostředí, ví, že problém není jen v rozhodčích. Když se podíváte večer na zprávy, tak kromě covidu uvidíte každý den, jak někdo něco ukradl, někoho podvedl a nebo se nějak nezákonně obohatil, takže dokud se ve fotbale budou točit takové peníze, vždycky si bude chtít někdo nepoctivý urvat kus pro sebe. Ať už je to hráč, funkcionář nebo rozhodčí.

Fotbalové nešvary: Co se týká vnímání společnosti, tak jsou to nejvíc korupční kauzy, podplácení a ovlivňování zápasů za účelem sázek. Možná bych dodal i chování některých hráčů, které se pak ukazuje v médiích a veřejnost si pak všechny fotbalisty představuje v podobném světle. A co se týká hry, tak určitě zákeřné fauly, simulování a nadávky na rozhodčího.

Petr Stromecký – FC Nový Bor

Tak zatím to vypadá, že se podaří useknout hlavu mafiánské fotbalové chobotnici. Samozřejmě je potřeba ještě dohledat chapadla. Myslím si, že někdy ta kritika na rozhodčí je přehnaná, jsou to přeci také lidi, co dělají chyby jako každý z nás. Na druhou stranu zase nutno podotknout, že kolikrát se díváme na naši ligu a všichni žasneme nad tím, co dokáží arbitři vymyslet ve prospěch týmů, co mají ,,silnějšího majitele´´. Podle mě to bude ještě dlouho trvat, ale nezbývá než doufat, že se fotbal u nás pročistí. Pak se na něj bude koukat mnohem lépe, když budeme vědět, že ho někdo s velkou mocí neovládá.

Fotbalové nešvary: To tak trošku souvisí s tím, co jsme si řekli… v první řadě podvody. Když jedete třeba v neděli 150km na zápas a hned po začátku zápasu vám je jasné, kdo vyhraje… Jedete autobusem tři hodiny, je třeba zima a prší a rozhodčí vás nepustí za půlku. Připadáte si beznadějně, jste naštvaní, do toho dostáváte přes párky, ale vše je podle ,,pánů na hřišti´´ v pořádku a domácí mají radost, že zase někoho melou. To nevytečou opravdu jen silné povahy. Do toho nepřidá ani pořvávání opilých fanoušků, kteří mají postavy, že snad fotbal viděli jen ve sportovních novinách, ale mají ve všem pravdu. To je pak jasné, že nějaké zajetí (myslím třeba tělem, tvrdší souboj rameno na rameno) do protihráče přijde dřív nebo později. Ono taky kdo si to nechá líbit, když vás 5x namele a nic se neděje a pak se na vás podívá a řekne: vstávej ty dřeváku :). S tím skluzováním zase úplně nesouhlasím. Pro mě je fajn vidět krásný skluz na poslední chvíli (samozřejmě čistý), kdy obránce ukopne balon při jasné šanci. Je to přece i pro oko fanouška hřejivý pocit, když váš hráč překazí jasnou šanci protivníka, to už jste vlastně čekali gól, ale ne, zázrak. Každopádně zase ne aby frajer přiletěl maximálkou do stojné nohy hráče, co to nečeká. To je už prasárna a s fotbalem to nemá nic společného, vždyť chodíme do práce, máme rodiny… tohle by se dělat nemělo. Simulování také nemám rád, člověk se podívá na největší hvězdy jako jsou Ronaldo, Neymar atd. kde je zabírá několik kamer a stejně to prochází a stejně se to děje. Proč? Asi to je v charakteru toho hráče, někdo je uplakánek a někdo zas na druhou stranu chce prostě běžet dál.

Pavel Malý – Arsenal Česká Lípa

Dle mého názoru je vina i na straně klubů, kdy se snaží vyhrát, v některých případech i postoupit, způsobem, který je v rozporu s myšlenkou fair-play. Vezměme jako příklad Vyšehrad, kde jsem okusil na vlastní kůži, jak to tam chodí v roli soupeře, a který pomocí těchto praktik postoupil do druhé ligy. Tam po 10 odehraných kolech má na kontě 1 bod a skóre 4:25. Absolutně nesouhlasím s tímto způsobem, kdy se někdo pokouší o postup, výhru nebo o cokoliv a je to v rozporu s duchem fair-play. Když má tým kvalitu a hraje dobře, zvítězí, když je horší, tak prohraje. O tom přece sport je, jít na hřiště a „rozdat“ si to mezi sebou férově. Na druhou stranu nutno dodat, že rozhodčí jim k tomu dávají příležitosti.

Fotbalové nešvary: Tak v mých očích jsou to hlavně projevy rasismu mezi fanoušky a hráči. A celkově nevhodné chování fanoušků v ochozech.

Jan Havlásek – SK Skalice

Podle mne, kdo se lehce zajímá o fotbalové prostředí nebo někdy hrál fotbal na kterékoliv úrovni, hned tuší, že Berbr a jemu podobní se nacházejí ve všech výkonnostních vrstvách a na všech věkových úrovních. Že někoho zavřou a odsoudí z vedení FAČR je useknutí hlavy, která zregeneruje nezmaří rychlostí. Teď si možná na chvíli dají někteří pokoj, ale brzy se vše vrátí do stejných kolejí, jen si lidé okolo sebe budou dávat zase o něco větší pozor. Fotbal by se uzdravil, kdyby lidé měli charakter, svědomí nebo se hrál jenom pro radost.

autor: Alex Neugebauer