Kdo je větší gentleman? Fotbalista či ragbista?Už při včerejší fotbalové anketě, u které jsem oslovil pětici hráčů z Českolipska, jsem naznačoval, že jsou lidé, kteří fotbalem pohrdají a souhlasí třeba i se sloganem: Fotbal je hra gentlemanů, kterou hrají burani a ragby je hra buranů, kterou hrají gentlemani. Jak toto „nařčení“ vnímají samotní fotbalisté? A je ještě vůbec respekt ve fotbale?

A pak jsem jim (té stejné pětici skvělých místních fotbalistů) položil ještě jednu otázku: Jak se vám líbí postupné změny ve fotbale? (Za mě jsou fajn tři body za vítězství, díky tomu se maká do konce a padá hodně branek v posledních minutách. Naopak jsem zatím rozpačitej z VAR…)

Pavel Malý – Arsenal Česká Lípa

Tento slogan ani nijak okomentovat nejde. K respektu bych jen uvedl, že na hřišti lítají emoce a člověku to občas ujede, jak slovně, tak například i zákrokem, ale pokud se po konečném hvizdu rozhodčího oba dva týmy sejdou a plácnou si, myslím, že pak je vše v pořádku.

Nedávné změny, jako je například pět střídání, jenom podporuju. U těch minulých (například VAR) jsem nadšen myšlenkou toho, proč to zavedli, ale zatím trochu pokulhává převedení do praxe, kdy jsou zejména jiná měřítka rozhodčích u videa.

Petr Stromecký – FC Nový Bor

Neznám snad nikoho, kdo hraje rugby, tak těžko říct, ale každopádně najdeme v obou sportech vzdělané lidi, manuálně zručné, těžce pracující ale i nezaměstnané. Důležité je, že nás ten fotbal baví. Respektu určité více chybí, co se stane na hřišti, by na něm také mělo zůstat. Podáme si ruce a jedeme dál.

No já pamatuju jenom 3 body za vítězství :D, za mě skvělá je Goal-line technology, z VARu jsem také rozpačitej. Ono hlavně v naší lize mi přijde, že také je kolikrát úplně jedno, co VAR ukáže, protože rozhodčí, což už jsme se několikrát přesvědčili, se rozhodnou nepochopitelně jinak, než by měli.

Jan Mitáč – FK Stráž pod Ralskem

Jelikož ragby nesleduji, tak to nedokážu posoudit. Pořád je to o jednotlivcích. Myslím, že většina hráčů má k soupeři respekt a určitě se nesnaží nikoho zranit. Stalo se mi ale, že mi pár blbců celý zápas šlapalo po nohách, nebo do mě mlátilo loktem. Takoví si určitě respekt nezaslouží a nezbývá než také trochu přitvrdit.

VAR by byl určitě super, kdyby se správně používal, ale to bude asi trvat delší dobu, než vymizí ty největší přešlapy, vždyť v hokeji video funguje výborně, tak proč ne ve fotbale. Hodně lidí se rozčiluje, že nebyl gól uznaný kvůli offsidu, když v něm byl hráč o pár centimetrů. Dřív mohl mávnout pomezní offside, i když se pak z opakovaných záběrů ukázalo, že se o něj ani z daleka nejednalo, a nikdo už to nevrátil zpět. Dalším pravidlem, které se mi líbí, je pět střídání v zápase, aspoň tak může dostat šanci více hráčů a utkání se může víc oživit. Pravidlo o střídání v nejbližším místě na hřišti je také fajn.

Jan Havlásek – SK Skalice

Váš slogan mě pobavil, jak je trefný a přesný. Respekt je mravní hodnota, která se ze společnosti hrozně rychle vytrácí. Pamatuji si, jak jsme v C-dorostu Jablonce vykali hráčům z A-dorostu, protože pro nás byli páni fotbalisti a chtěli jsme být jednou na jejich místě. Teď je na hřišti hrozně znát nevychovaná generace mladých lidí, kteří nemají respekt a nedělá jim problém poslat do háje staré kmety. V nižších soutěžích u mladší generace chybí soudnost, protože si každý myslí, že hraje jak Messi – místo ježdění po zadku, raději rozhazují rukama a mají plnou pusu hloupých řečí. Samozřejmě jsou i výjimky, kteří potom budou úspěšní ve svém životě, jak fotbalovém nebo osobním. Mohl jsem se na několika turnajích setkat s Tomášem Ladrou, který je ikonou a největší hvězdou českolipské kopané za poslední dobu, tak tomu třeba pokora a respekt nechybí. Paradoxně většina hráčů, které znám osobně a dostali se do ligy nebo do zahraničí (Dejmek, Hloušek, Štajner…) jsou kluci, kteří nechodí jako hvězdy, protože vědí, kolik úsilí a odpírání jejich cesta za snem stála. Tohle většina dnešní mládeže v sobě nemá.

Fotbal se dostává do jakéhosi obrození, neboť přichází mnoho inovací, které mají být ku prospěchu na té nejvyšší úrovni. Třeba příchod systému VAR, který měl být implementován již před několika lety. Bohužel většině lidem sebral jejich úvahy nad pivem, že to mohlo dopadnout jinak, kdyby rozhodčí pískl tohle nebo támhleto… K férovosti rozhodně posunul fotbal kupředu. Bohužel ještě chybí dořešení konceptu, jak a co posuzovat… řešení offside situací mi přijde hodně přísné.

Bohužel však FAČR zapomíná na nižší soutěže, kde se vlastně ani tak moc neděje, co jsem postřehl. Osobně se mi vůbec nelíbí systém rozhodnutí zápasu penaltovým rozstřelem, protože nahrává spíše týmům, které jsou horší. Soupeř nějakým způsobem dokáže zápas ubránit a pak ještě nedej bože vyhrají v pokutových kopech, takže si dokáži představit taktiku v kabině: „Zabetonujeme a třeba vyhrajeme na penalty“. Zdá se mi, že se jedná o přidání atraktivity na úkor umění mužstev. Dokázal bych si takové rozhodnutí utkání představit jen v okresních soutěžích, ale ne na krajské nebo divizní úrovni…

Marek Burian – TJ Doksy

Slogan velmi dobrý a asi pravdivý (smich). Nevím, jestli chybí respekt k soupeřům, možná trochu jo…ale každý chce vyhrávat, tak se moc na to nekouká a jde si tvrdě za výhrou… Fotbal není balet, ale zas to nesmí být sado maso.

Změn ve fotbale je dost …Například mi vadí, že to není všude stejné, teď mluvím o třídách níž …například v divizích a v některých krajích se po remízových zápasech kopou penalty . K čemu to vůbec je? A pokud to tak je, tak proč to není všude tedy..například tady u nás v Libereckém kraji tomu tak není.

A co se týče VARu, tak to jsem rád, že je, protože už je pak vše, jak má být a už se nikdo nemůže rozčilovat: to mělo platit, to ne, to byl ofsajd, to nebyl…Ale je i pravda, ze se VAR mýlí, ale to je o lidech, co u něj sedí a pak za to ručí.

autor: Alex Neugebauer