Katka Nesvadbová: První ročník Všehostu byl zázrak a bylo mi ctí být u tohoPřesně za půl roku se uskuteční festival, která má název Všehost. První setkání „aktivních lidi, kteří v České Lípě a okolí žijí tvořivě pro všechny“, (jak je uvedeno na stránkách http://www.vsehost.cz/ se povedlo, a tak se pořadatelé v čele s Kateřinou Nesvadbovou směle a s velkou chutí pustili do příprav druhého ročníku, který se bude konat od 9. do 11. října.

Jak s odstupem půlroku vnímáš první ročník Všehostu?

První ročník Všehostu byl zázrak a bylo mi ctí být u toho. Dokázali jsme v 15-20 lidech za 3 měsíce zrealizovat něco, co jinde trvá rok. Dokázali jsme zkoordinovat akce na několika místech najednou po oba dva dny. A co mě velmi mile překvapilo, byli příjemné reakce lidí na program, Všehostitele i pomocníky, protože u 1. ročníku nikdo neví, zda témata osloví a festival se bude líbit. 

Co tě obzvlášť mile překvapilo a co případně zklamalo?

Dokázali jsme se (často ne moc známí lidé) propojit a spolupracovat na záležitostech, které jsme neznali. Pro naprostou většinu z úzkého týmu lidí to byli činnosti konané poprvé v životě. Kdo z vás již pořádal ve svém životě festival nebo akci pro několik set lidí, bude vědět o čem mluvím. Bylo úžasné, jak se vše časově, programově a hlavně lidsky poskládalo.
Jediné, co mě zklamalo, bylo rozbití festivalové pamětní desky jen krátce po vysazení lípy za Čs. spořitelnou.

Můžeš už prozradit, co nového čeká návštěvníky letos?

Prvních 500 návštěvníků festivalu obdarujeme již nyní skvělou cenou vstupného v předprodeji ( 200 Kč/2 dny, 100 Kč/1 den). Novinkou jsou koncerty vynikajících místních kapel a seskupení různých žánrů. Přidávají se k nám další lidé tvořící srdcem z České Lípy a okolí a tak se rozšíří nabídka akcí a rozmanitost Všehostitelů. Nový je i čas festivalu – začínáme již v pátek 9.10. v podvečer a program bude probíhat až do neděle 11.10., opět v několika centrech našeho města.

Do Všehostu se zapojilo mnoho všehostitelů. Máš od nich zpětné vazby v tom, že se jim i třeba díky tomuto festivalu povedlo ještě více „nakopnout“ jejich činnost?

Ano, mám. Podařilo se několik pravidelných dlouhodobých spoluprací Všehostitelů a centra a Všehostitelů a neziskové organizace v České Lípě. Mám z toho velkou radost.

Všehost má podle vašeho přání podporovat zdravý životní styl a osobní rozvoj. Ale samozřejmě člověk o sebe nemůže pečovat jen během jednoho víkendu v roce. Byla by si schopna nám povědět, jak tobě se daří během roku si udržovat, pro tebe, ideální životní styl?

Však jsme psali, že Všehost žije celý rok. Festival je možnost, jak poznat Všehostitele (lidi z České Lípy a okolí, kteří tu žijí a pracují, tvoří a setkávají se,…)  a cesty péče o tělo, mysl, srdce a duši. Stačí se rozhodnout, přijít na některé festivalové akce a  každý pozná, jaký je člověk, co danou akci vede a zažije s ním, co ho lákalo přijít na akci. Pak může vše, co poznal, žít ve svém běžném životě nebo pravidelně navštěvovat lekce, semináře, výtvarné dílny, zajít na masáže, tance, jógu,…A to platí i pro mě. To, co jsem v životě poznala nového, zajímavého, léčivého, vše co vedlo ke zlepšení mého zdravotního a psychického stavu, k mému osobnímu růstu a pohodě začleňuji do svého běžného každodenního života. Jsem chodícím důkazem, jak taková životní změna funguje.

autor: Alex Neugebauer