Jen talent nestačí…Zatímco v minulých fotbalových anketách jsme se zaměřili na fotbal více obecněji, dnes půjdeme do konkrétna. Opět té stejné pětici hráčů jsem položil otázkut: Kdo jsou podle vás tři nejlepší českolipští fotbalisté za posledních deset let? A který fotbalista z Českolipska to podle vás mohl dotáhnout daleko, ale z různých důvodů (zranění, práce, lenost, životospráva) to nevyšlo? Co člověk to jiný názor.

Já svůj žebříček rozložím na dvě části. V první skupině fotbalistů bych jmenoval ty, kteří prošli slavným obdobím Arsenalu. I když to už je spíše to předminulé desetiletí…

Asi bych byl schopen vyjmenovat snad celou jedenáctku, ale nakonec zmíním jen čtyři z nich. Olda Maier – skvělý gólman a miláček publika. Petr Silný – vůdčí typ, českolipský John Terry. Radim Věchet – chytrý a technický útočník. Kamil Podolský – bohužel málo doceněný hráč. To už je ale holt úděl defenzivních záložníků.

A v té následující desetiletce? Jan Broschinský – vůdčí typ, který jde v zápasech příkladem, nevypustí žádný souboj, zároveň technicky založený hráč. Mohu ho ale i zařadit do druhé odpovědi. Každému je jasné, že mohl hrát v nejlepších letech (24 – 30) vyšší soutěže než jen kraj či divizi, ale zároveň se dá pochopit, že skloubit to s prací holt někdy nejde…

Vyšší ligy jistě mohl hrát i Daniel Kýček, velký střelecký talent… Škoda…

Vedle Broschinského bych do trojice (pro mě) nejlepších hráčů zařadil ještě Jana Chadrabu, který dlouho žil ve stínu Oldy Maiera, ale pak prokázal své kvality. A ještě uvedu Milana Vágnera, kterého jsem zažil v dresu Doks. Opět u něj oceňuju spojení technického umu a nezdolné bojovnosti.

Pavel Malý – Arsenal Česká Lípa

Těžko se hodnotí, ale v mých očích:

1. Tomáš Ladra, 2. Honza Chadraba a 3. Martin Kučera 

Hráč, který to mohl dotáhnout dál? Jednoznačně Daniel Kýček.

Petr Stromecký – FK Nový Bor

Tomáš Ladra, který momentálně obléká dres Jablonce, pravidelně hrával také za prvoligovou Boleslav. Určitě to bude Jan Král nyní hájící barvy Hradce Králové. Naše novoborské srdce jménem Jan Broschinský nesmí chybět, dříč, bojovník, bohužel poslední dobou sužován zraněními, si také okusil, jaké to je hrát ligu za Slovan Liberec, Nitru, Kladno atd.

Napadá mě David Halbich, šikovný útočník, kterého přestal fotbal bavit, tak šel do Lindavy si spravit chuť. Momentálně nachází svou formu v České Lípě. Dále pak asi Ondra Lebruška, obrovský talent novoborského fotbalu, který mohl nakouknout podle mě minimálně do ligového Varnsdorfu, avšak jeho ,,pohodlnost´´ ho držela tady mezi svými. Momentálně hraje za sousední Skalici. Dnešní doba je v tomto dost zkažená, mládež je radši doma u playstationů, dorostenci co by mohli jet s áčkem na zápas, radši řeknou, že jedou k babičce, protože jdou jen na lavici. To by se za nás nestalo. Když byl nějaký hráč z našeho dorostu nominován na lavici ,,áčka´´ byl hrdina!! Dnes se nosí spíše to, že hlavně ať hraju, no tak budu hrát okres, ale budu hrát, nějaká snaha o to se někam dostat tím pádem mizí a tím upadá i kvalita fotbalu.

Jan Mitáč – FK Stráž pod Ralskem

Tomáš Ladra, který hraje za Jablonec. Dále Honza Král, který hrál v Mladé Boleslavi, pak v Aue a teď v Hradci Králové. Karel Knejzlík, který se teď sice vrací po zranění, ale předtím působil v Liberci a Opavě. Snad jsem na někoho nezapomněl.

Asi jich tu pár takových bude, ale nechtěl bych je tu jmenovat. Každý z nich má svůj důvod, proč se nevydal cestou profesionálního fotbalu.

Jan Havlásek – SK Skalice

Můj žebříček 3 nejlepších fotbalistů z Českolipska za posledních 10 let:

  1. Tomáš Ladra,
  2. Martin Švec,
  3. Štěpán Hodač.

Můj žebříček českolipských fotbalistů, kterým to nevyšlo z různých důvodů:

  1. Lukáš Demke,
  2. David Halbich,
  3. Ondřej Lebruška.

Marek Burian – TJ Doksy

Za posledních deset let jsem byl ve třech klubech. Tak z každého vyberu toho nejlepšího. Za působení v SK Skalice to za mě byl Lukáš Martínek.

Z Arsenalu vyberu Štěpána Hodače. A nakonec, co se týká Doks, kde jsem doteď, to byl Kuba Šimon

Tak v tomhle mám úplně jasno, protože jsem s ním nastupoval skoro od mala. Jde o gólmana Ondřeje Košťáka. Myslím si, že měl hodně našlápnuto, aby chytal ligu.

autor: Alex Neugebauer