Jan Satrapa: Mám okolo sebe ten nejúžasnější tým a nejlepšího trenéra na scéněV této době už měli fotbaloví fanoušci hodnotit kompletní podzim v krajských a okresních soutěžích, naopak halové sporty měly být v plném proudu. Nic z toho není, sportovní příznivci se už snad ani nesnaží otevírat sportovní novinové (internetové) stránky…
Přesto se najdou výjimky, kdy má sportovec z Českolipska možnost si zazávodit. Patří sem silový trojbojař Jan Satrapa z klubu SK METAL POWER Nový Bor, kterého čekají o víkendu v Polsku prestižní závody. „Myslím, že účast bude veliká a kvalitní, alespoň tomu odpovídá startovní listina. Ale uvidíme na místě, člověk nikdy neví, kór za této situace,“ naznačuje nejistotu současné doby 34letý mistr Evropy v kategorii open do 100 kg a třetí v absolutní kategorii.

Jak zpětně hodnotíš srpnové závody Mácha Lake. Z pohledu tvého výkonu a co se týká celkově atmosféry.

Macháč CUP je pro mě srdeční záležitost! Já ho letos pojal hlavně jako přípravu na ME Evropy v Trnavě. Letos byl obzvlášť úžasný. První závod sezóny s bohatou českou i mezinárodní účastí. Opět jsme se sešli celá WUAP parta včetně legendy Vaška Češky , který nám to teď jen rozhodcuje. Už teď se všichni těšíme na další ročník.

Tento týden se zúčastních prestižních závodů v Polsku. Jak jseš připravený?

Mám okolo sebe ten nejúžasnějši tým a nejlepšího trenéra na scéně!!! Všichni mi vyšli max vstříc a za to jim patří moje veliké díky. Bez Vás by to nešlo! První 2/3 mi tak tak stačily na hrubou a nejtvrdší část přípravy, zbytek už se jen ladila technika a drobnosti. Díky současné situaci a zavřenému tréninkovému centru jsem si hlavně odpočinul a vyléčil bolístky. Paradoxně mi to prospělo. Myslím, že jsem za této situace připraven dobře.

A s jakým výsledkem (či výkonem) bys byl spokojený?

Budu se opakovat, ale pro mě je hlavní zapsat a nezranit se

Jakou očekáváš účast?

Myslím, že účast bude veliká a kvalitní, alespoň tomu odpovídá startovní listina, ale uvidíme na místě. Člověk nikdy neví, kór za této situace.

Pokud by se v příštím roce vše vrátilo do normálu, jaké důležité závody by tě čekaly?

Já doufám, že se vše vrátí do normálu a zvítězí zdravý rozum!!! V příštím roce budou v Novém Boru pro mě dva nejdůležitější závody mé dosavadní kariéry – MČR a ME. Na to se strašně těším, hlavně protože mě bude moct přijít podpořit rodina. Rodiče to vždy tak prožívají, hlavně mamka.

Jaké jsou celkově vztahy mezi českými silovými trojbojaři? Hodně kamarádské či je mezi vámi velká rivalita?

Tato komunita je malá, všichni se známe a máme přátelské vztahy. Pravidelně se potkáváme na pohárových soutěžích. Právě proto jsou tak oblíbené. Nejsou ani tak o výkonech, jako o tom, že se všichni ve zdraví sejdeme, posedíme, popijeme, užijeme si to a při té příležitosti porovnáme své síly.

Které kluby v České republice patří dlouhodobě k nejlepším?

Nechci být velkohubej, ale myslím, že právě SK METAL POWER NOVÝ BOR patří dlouhodobě mezi TOP týmy v ČR. Pravidelně se tu připravují borci na veliké mezinárodní závody. Vychoval se tady legendární závodník Vašek Češka. Na něj tady často vzpomínáme a právě on je mým velkým sportovním vzorem. Samozřejmě jsou tady i jiné týmy – ETRIFIT SK Borilov, ve Vrchlabí je silný tým a tady za kopečkem ve Vansdorfu. Konkurence je veliká !!!

Vyzpovídali jsme i trenéra Jana Satrapy Karla Koldovského.

Jak jste zatím spokojený s Honzovou kariérou a pokud mu vydrží zdraví a chuť, kam až by to mohl dotáhnout?

Prozatím se Honza každý rok o kousek posouvá a já tuším, že se již brzy stane opravdovým top – benchpresserem světové úrovně. Zbývá mu už relativně málo a já věřím, že již příští rok pokoří 260kg.

Nastaly třeba chvíle, kdy se Honza chtěl na silový trojboj vykašlat, ale vy jste ho „přiměl“ u toho zůstat?

Snažím se své svěřence motivovat nejen pozitivně, ale často i negativní stimulací a myslím, že to nese své ovoce. I Honzu to občas nakopne do dalšího boje s činkou, ale i se mnou.

Jestli můžete prozradit. Je Honza před závody velký kliďas či se třeba i hodně stresuje?

Honza hodně klame tělem a snaží se vždy tvářit vyrovnaně a v klidu. Já už ale vím, že je vždy hodně nervózní a také pod vlivem adrenalinu, který ovšem k závodům patří. Obvykle z něj napětí, po úspěšném zvládnutí základního pokusu, spadne a je pak dobře tvárný.

Mohl byste čtenářům přiblížit svou sportovní kariéru?

Já osobně jsem s tímto sportem začal až relativně pozdě a navíc poměrně omezen svými tělesnými hendykepy. I tak se mi ale jeden čas celkem slušně dařilo proti zdravým soupeřům a já získal tři tituly mistra světa. Dvakrát mezi „starými pány“ a jednou i v nejprestižnější kategorii open. Na invalidního důchodce to snad nebyla žádná ostuda.

ptal se Alex Neugebauer

foto: archív Jana Satrapy