Jan Kubec: V bojových sportech jsem poznal spoustu pohodových a hodných lidíProbíhajícího mistrovství ČR v boxu, které se koná v České Lípě, se účastní i člen místního Viper clubu Jan Kubec.

Jak probíhala příprava na MČR? Jak hodně jste museli improvizovat?
Naštěstí má příprava nebyla zas tak moc ovlivněna pandemií. Jelikož jsem členem extraligového týmu SKP Sever Ústí nad Labem, mohl jsem v klidu normálně trénovat. Pouze ze začátku jsem byl nucen sestavovat tréninky sám a trénovat venku. Příprava byla sestavena z dvoufázových až třífázových tréninků, pětkrát týdně. Tréninky byly technické, silové a kondiční. Většinu přípravy jsem strávil u nás ve Viper klubu Česká Lípa, ale zavítal jsem také do libereckého BFC.

V jaké kategorii nastoupíte? Máte v ní třeba nějakého soupeře, proti kterému byste rád nastoupil, protože mu máte co oplácet?
Nastoupím v kategorii do 69 kilogramů. V klasickém boxu ještě moc rivalů nemám, jelikož jsem v něm relativně nový, ale samozřejmě se těším na všechna utkání a na všechny soupeře.

S jakým cílem vstoupíte do šampionátu?
Samozřejmě bych rád získal titul mistra České republiky, ale dost pro mě znamená i poměření sil s českou boxerskou špičkou a získání zkušeností.

Jakých úspěchů jste zatím v boxu dosáhl?
Moje bilance v klasickém boxu je 5 výher a 1 prohra. A jak jsem již zmínil, jsem členem extraligového týmu SKP Sever Ústí nad Labem a i toho si moc vážím. Také jsem absolvoval v letní přípravě soustředění s českou boxerskou reprezentací.

Vy se ale věnujete i kickboxu (thaiboxu). Jak se vám v něm daří?
Ano, mám také zápasy v K-1, thajském boxu a vyzkoušel jsem si i MMA. V kickboxu se mi podařilo získat dvakrát 3. místo na MČR. Mám za sebou i pár galavečerů a jsem rád, že jsem byl součástí i toho našeho českolipského, který se konal minulý rok v prosinci. Tam jsem porazil zkušeného soupeře, mistra české republiky Pavla Wolfa a připsal si tak svoji první výhru pod profesionálními pravidly.

Je pro vás bojové umění hlavně sport či nějaká životní filozofie?
Bojové sporty jsem začal dělat z důvodu, že jsem potřeboval trošku změnu, co se týče sportů. Dříve jsem hrál basketbal, fotbal a soutěžil jsem v orientačním běhu. A v bojových sportech jsem našel neskutečné odreagování a motivaci něco dokázat. Navíc jsem zde poznal spoustu pohodových a hodných lidí a za ně jsem opravdu moc rád. Už to vnímám jako moji neodmyslitelnou součást.

Jestli se nemýlím, byl jste v Thajsku. Co vám tato návštěva po sportovní a životní stránce dala?
Správně, minulý rok v listopadu jsme společně s mým trenérem Radkem Procházkou a dalšími od nás z klubu, odletěli za přípravou na náš galavečer Full fight night do Thajska. Většinu času jsme strávili u městečka Trat, ve východním Thajsku. Měli jsme zde i svůj gym, ve kterém mě skvěle fyzicky připravili. V rámci přípravy se mi zde také domluvil zápas v thajském boxu na ostrově Ko Chang na zdejším galavečeru s thajským soupeřem. Zápas dopadl na výbornou a připsal jsem si své první KO a odvezl si cenné zkušenosti, byl to pro mě životní zážitek. Celkově se mi Thajsko moc líbilo a rozhodně to nebylo naposledy, co jsem ho navštívil.

ptal se Alex Neugebauer