Ze sportovního aerobicu až k olympijským výšinám?Sportovně-střelecký klub v Manušicích vychovává spoustu let jeden talent za druhým. V současné době můžeme mezi ně zařadit i Veroniku Svobodovou.

Jak jste se dostala k tomuto sportu?

Nejdříve jsem dělala sportovní aerobic. Když jsem pak hledala nějaký jiný sport, tak jsem si vzpomněla na bratrance, který dělal sportovní střelbu. Tak jsem se rozhodla to vyzkoušet a už jsem u toho zůstala.

Jakých úspěchů jste zatím dosáhla?

V družstvech jsme byli druzí na republice. A na menších závodech jsem v jednotlivcích často byla na medailových pozicích.

Minulé týdny byly pro sportovce velmi komplikované. Jak jste se udržovala ve formě?

Já měla obě dvě zbraně (malorážku i vzduchovku) doma, takže jsem doma sušila. Což znamená, že jsme v poloze, ve které střílíme a střílí se naprázdno, bez náboje. Jinak jsem cvičila na fyzičku. Posilovala jsem všechny části těla, skákala přes švihadlo a protahovala se.

Teď o víkendu se konečně rozjely i závody, shodou okolností v Manušicích. Jak se vám výsledkově dařilo a jak jste spokojená s výkonem?

Na těchto závodech jsem závodila ve dvou disciplínách a obě dvě se mi velmi podařily. V první discipíně, což byla 60 ran v leže, jsem nastřílela 575 bodů ze 600 a to je hodně blízko k mému osobnímu rekordu. A v druhém závodě, ve kterém se střílí 20 ran ve třech polohách (v kleče, v leže a ve stoje) jsem nastřílela 563 ze 600, tímto jsem si zvýšila svůj osobní rekord. Jinak se mi střílelo krásně a jsem s výsledky velmi spokojená.

Jaké další závody vás čekají v nejbližších týdnech?

Nejbližší závody se budou konat v Poděbradech 6. a 7. června. Následně na to 13. června pojedeme do Plzně a 14. června do Hradce. Všechny tyto závody jsou malé, ale čeká nás příprava na ČPTM (Český pohár talentované mládeže).

Jaký jste si dala cíl pro letošní rok?

Chtěla bych se zlepšit v polohách a i zlepšit své osobní rekordy. A přidat další medailové umístění.

A do budoucna máte jaký cíl či sen?

Chtěla bych se dostat výše než jsem. Můj sen je dostat se na mládežnickou olympiádu.

A co takhle vidina dospělé olympiády?

Vidina to je, ale je to daleko. (úsměv)

Jak se před střelbou uklidňujete? Máte nějaký svůj vlastní recept?

Samozřejmě mám. Jelikož jsem hodně často před závody nervózní, tak je nejdůležitější si uklidnit dech a tepovou frekvenci. Na to mám dechové cvičení, které provádím těsně před závody a občas i během závodu.

Jste s ostatními střelci z jiných klubů i kamarádi nebo je tam přece jenom určitá rivalita?

S hodně střelci z jiných klubů se kamarádím. S pár kluby jezdíme na soustředění a to nás učí si pomáhat a podporovat se, protože i trenéři si pomáhají. Samozřejmě se najdou lidé, s kterými jsme si uplně nesedli, ale jinak na střelnici panuje kamarádská atmosféra.

autor: Alex Neugebauer