Jakub Jirsa: S Jardou Eklem jsme asi v celé lize nejúdernější duo nad 200kg

Českolipští florbalisté vstupovali do této superligové sezony s jasným cílem – dostat se do play off. Nevyšlo to, navíc se jim nepovedlo si uchovat jistou záchranu, o kterou nyní musí bojovat proti brněnskému Hattricku.

Po prvních dvou zápasech je stav nerozhodný 1:1. Úvodní utkání Lípa prohrála 8:9, v druhém duelu už ale zvítězila 6:5. „My jsme ten druhý zápas z mého pohledu kontrolovali téměř celých 60minut. Bohužel jsme se při dvoubrankovém vedení nechali na konci zápasu stupidně vyloučit, v oslabení 4 proti 6 jsme stupidně střídali, nechali dát soupeře laciný gól a ještě jsme si ve finále museli pořádně oddychnout, když Brno nevyrovnalo v poslední vteřině z velkého závaru v brankovišti,“ říká na rovinu opora českolipského týmu Jakub Jirsa.

Ve florbale se stává, že padne v krátké době hodně branek, takže tým nemusí při velké ztrátě rezignovat. Přesto, když jste v sobotu prohrávali 0:7, jaký jsi měl pocity?

My už jsme na domácím hřišti za ta léta dokázali otočit nepříznivých výsledků celou řadu, takže ačkoliv to v sobotu bylo zřejmě nejhororovějších 30 minut, které jsme v Superlize zatím zažili, furt jsem cítil z týmu vnitřní sílu s tím zápasem ještě něco udělat.

Pak se vám opravdu povedlo tu hrozivou ztrátu stáhnout.

Od nás to byl v úvodu špatný výkon, byli jsme nervozní na balónku, dělali spoustu individuálních chyb a soupeř je nekompromisně trestal. Tohle z nás spadlo s prvním gólem, a když jsme pět minut před koncem snížili na rozdíl jedné branky, tak jsem byl stoprocentně přesvědčený, že už to otočíme. Bohužel jsme pak začali hrát zase opatrněji a to nás ten jeden gól stálo. Z vlastní zkušenosti víme, že když bráníte několikagólový náskok a soupeř se dostane na vlnu, hrozně těžko se pak ten rozjetý vlak zastavuje. Je zachránilo, že byli klinický v zakončení, dali snad z 20 střel 9 gólů a to první zápas rozhodlo.

Druhý den to bylo opět napínavé do posledních chvil. Co rozhodlo o vaší výhře?

My jsme ten druhý zápas z mého pohledu kontrolovali téměř celých 60minut. Bohužel jsme se při dvoubrankovém vedení nechali na konci zápasu stupidně vyloučit, v oslabení 4 proti 6 jsme stupidně střídali, nechali dát soupeře laciný gól a ještě jsme si ve finále museli pořádně oddychnout, když Brno nevyrovnalo v poslední vteřině z velkého závaru v brankovišti. V takto důležitém zápase se prostě musíme vyvarovat tak laciných chyb, kor když poslední minuty dohráváme na 8-10 nejzkušenějších hráčů. Příště by nás to mohlo hodně mrzet.

Když se podíváme nazpět do základní části, co bylo hlavní příčinou, že jste zahučeli do bojů o záchranu?

Už je teď zbytečné se v tom nějak štourat, ale kdybych měl vypíchnout jednu věc tak řeknu prodloužení. Prohráli jsme jich pět a přitom v konečném zúčtování stačilo alespoň jedno vyhrát. Asi nemá smysl chodit kolem horké kaše, trenéři prostě tyto situace nezvládli takticky a naši nejlepší hráči v nich dělali žákovské chyby, nebo nedokázali vzít zodpovědnost na sebe, mě nevyjímaje. Dvě sezony jsme se tomu se štěstím vyhnuli, ale letos jsme prostě měli být lepší. Společně jsme se do toho namočili, tak se teď musíme společně taky zpátky zvednout.

Jak ty osobně se cítíš v této sezoně? Prožíváš nejlepší roky nebo věříš, že ten vrchol kariéry teprve přijde?

Já začnu trošku zeširoka. Minulá sezona mě individuálně dost frustrovala, protože jsem cítil, že moje místo v týmu je trošku větší, než se mi dostávalo. Díky tomu jsem přes letní přípravu měl téměř nulovou chuť do florbalu, což se teď podepisuje na mojí fyzičce. Paradoxně jsem od začátku sezony začal dostávat zpátky svůj ice-time. S tím ruku v ruce roste sebedůvěra a hlavně ten pocit, že jsem pro tým důležitý. To je pro mě osobně klíč k tomu, abych podával dobré výkony, samozřejmě v kombinaci s tím, že nastupuji ve formaci s hráči, se kterými si vyhovím. Teď když o tom přemýšlím, tak jsme s Jardou Eklem asi nejúdernější duo nad 200kg v celé lize. Indivuálně to tedy považuji za dobrou sezonu, týmově nás však ještě čeká pár kroků k odvrácení fiaska.

autor: Alex Neugebauer