Českolipský Divadelní Podzim se blíží. Opět představí mnoho rozmanitých umělcůTým, který drží při sobě. Parta, co tvoří ve svém volném čase. Kamarádi, kteří se něčemu věnují bez ohledu na honorář. Pro někoho to jsou možná už milionkrát řečené fráze. Pro Českolipský Divadelní Podzim však samozřejmost. I proto je tato akce rok od roku populárnější a pro mnoho Českolipanů už je nemyslitelné, že by si podzim nezpříjemnili týdenní dávkou divadelní „nálože“.

Letošní ročník Českolipského Divadelního Podzimu se uskuteční od 14. do 19. října. A je opět se na co těšit. O rozhovor jsme požádali hlavní organizátorku Ditu Krčmářovou.

Na jaké novinky se mohou divadelní návštěvníci těšit?

Máme velkou radost, že se nám povedlo domluvit dvě dopolední představení Slam poetry i pro školy.  Zúčastní se jich studenti gymnázia, Obchodní akademie a Průmyslové školy. Chceme tímto ukázat mladé generaci, že se vrací poezie v jiné formě, v zábavné, ale zároveň inteligentní. Velká exhibice slamerů pak bude samozřejmě i pro širokou veřejnost a to v pátek 18. října.

Co dalšího, nového mohou diváci očekávat?

Dá se říci, že největší novinkou je přidání jednoho festivalového dne. Jednou jsme měli prolog, ale teď pojedeme v kuse od pondělí do soboty.

Jaká je zatím prodejnost vstupenek?

Jsme moc rádi, že už jsou vyprodané permice, museli jsme dokonce nechat udělat nějaké navíc. Permice jsou nepřenosné, což znamená, že ti lidé se rozhodli s námi strávit celý týden (úsměv). Jinak už je vyprodaný Hamlet , což je představení našeho českolipského souboru a Zlatý Drak od hostujícího souboru. My herci si toho vážíme, že nám Václav Klapka dal důvěru, zároveň z toho máme stažené půlky (úsměv). Spolupráce s Vaškem je náročná, ale zároveň opět krásná. Je to pro nás velká výzva a uvidíme, co na to řeknou diváci.

Jaká další představení byste zmínila?

Přijede slovenské divadlo. Slováci jsou známí svými nadstandartními projevy. Jejich hra Návštěva starej dámy je pro mě jedno ze zásadních představení.
Musím také zmínit páteční muzikál Absintový klub Les: Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal, protože v něm bude hrát českolipský rodák Přemysl Bureš, náš kamarád, který s námi tady před léty hrál. Teď žije v Ostravě, kde založil Ostravský klub Les, kam si zve umělce z různých sfér  – zpěváky, divadelníky, spisovatele. Všichni se na něj moc těšíme.

Budou i nějaké „mimodivadelní akce“?

Ano. Bude pokřtěná kniha studenta gymnázia Martina Legezy, který vydal Kuchařsku knížku a my bychom byli rádi, aby o tom lidi na Českolipsku věděli. A po celou dobu festivalu budou moci návštěvníci obdivovat vernisáž Cyrila Grolmuse, který tvoří skleněné pískované plastiky, obrazy či světelné objekty. Díky tomu se speciálně upravilo foyer Jiráskova divadla. Např. i vstupní dveře budou vypadat jinak. Cyril si s tím dal velkou práci. Lidi budou určitě překvapeni, co Cyril Grolmus umí.

Co Vás osobně na Divadelním podzimu těší?

Já si myslím, že Českolipský divadelní podzim má smysl v to, že ho navštěvují všechny generace, které zároveň umí dávat i tu zpětnou vazbu, což mě těší. Tu dostáváme i od těch souborů, které se Českolipského Divadelního Podzimu účastní. Třeba když nám řeknou, že máme úžasné diváky. Nebo že něco podobného ještě nezažili. Či že máme úžasný tým. A že se jim tady strašně líbilo.
Festival děláme ve svém volném čase, ale nás to baví. A když se navíc podaří zaplnit hledště, tak si pak v sobotu na závěr s chutí toho panáka dáme (smích).

Dříve se říkávalo, že Česká Lípa není kulturní. Řekl bych, že to v žádném případě neplatí.

Všichni jsme zavrčeli, když kdysi paní místostarostka prohlásila, že nejsme kulturní město…  Řeknu Vám jednu příhodu. Byla jsem na hudebním festivalu Colours of Ostrava a seděla jsem ve stanu časopisu Reflex se svým kamarádem Markem Doušou, který pro Divadelní podzim letos navrhl  trička a jinak je to kreslíř časopisu Reflex. Bavili jsme se o Divadelním podzimu, o Všudybudu, o Banátu, o Bílým černochovi, a vždy někdo z dalších přítomných řekl, jéé tam jsem byl, to znám. Ať už to byl slamer Anatol Swahil, novinář Honza Dědek z Reflexu či zpěvačka Mucha. A já se přiznám, že jsem v tu chvíli byla pyšná na lidi z Lípy. A Marek Douša k tomu jednou podotkl: Já Vám říkám, že to co se generačně urodilo v České Lípě, je malý kulturní zázrak.
Je pravda, že jsme se tady v Lípě dali dohromady lidi, kteří jsme dříve o sobě nevěděli. Do divadla přišla mladší generace. Je to úžasné, jak se všichni podporujeme a nesmím zapomenout na další, jako je Rudolf Živec, který nám od začátku natáčí spoty a pomáhá s reklamou, Míša Verbová vytváří grafiku na plakáty a brožury. Festival se díky nim dostává do podvědomí lidí.

Daří se vám kromě města získávat příspěvky i od sponzorů?

My už máme stálé sponzory, kteří i zároveň chodí na  představení. A to je nejvíc, že ti sponzoři, ti lidé, to vnímají jako příjemnou společenskou událost a mají k festivalu vztah.

Program Českolipského Divadelního Podzimu naleznete zde –

www.cldp.cz/program-cldp

ptal se Alex Neugebauer