Českolipské politické okénko – uběhl rok od nadšení, rozpaků a zklamání.Dnes je to přesně rok a den, co jsme se dozvěděli výsledky komunálních voleb. V některých stranách vypuklo nadšení, jinde rozpaky, ale i samozřejmě zklamání. Připomeňme si, jak dopadly volby v České Lípě.

Těsně vyhrálo hnutí ANO (23,99%) před sdružením Živá Lípa (22, 35%), v kterém se spojilo pět stran – Starostové pro Liberecký kraj, Strana zelených, TOP 09, Unie pro sport a zdraví a Spolehnutí.

Na třetím místě skončila Občanská demokratická strana (9, 64%). Bronz bývá zpravidla důvodem ke slavení, avšak ve volebním štábu této pravicové strany asi mnoho jásotu nezaznělo… Stejně tak u čtvrtých sociálních demokratů (8, 34%). Po výsledcích jim totiž bylo jasné, že jejich vládnutí na městě končí…

Rozpaky však byly i u pátých Pirátů. Sice obhájili dva mandáty, ale čekalo se, že se více svezou se současnou celonárodní popularitou pirátské strany.

Naopak si pohoršili v PRO Česká Lípa. Dříve jsme tuto stranu znali pod názvem Uděláme pořádek v České Lípě. „Uklízeči“ tvořili spolu s ODS, ČSSD a hnutí ANO minulou koalici na českolipském zastupitelstvu. Nyní jsou také v opozici.

Do zastupitelstva se ještě dostali díky jednomu zástupci Nezávislí a Soukromníci, komunisté a „Okamurovci“.

Česká Lípa patřila k městům, kde se nejrychleji dohodla koalice. Spojily se dvě strany s nějvětším počtem mandátů. Třináct křesel by jim v 25členném zastupitelstvu stačilo k většině. Představitelé hnutí ANO a Živé Lípy se však rozhodli nabídnout koaliční spolupráci i Pirátům a Nezávislým a Soukromníkům.

Starostkou se stala Jitka Volfová (ANO), místostarosty Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa) a Martin Brož (ANO).

Během roku nedošlo k žádné změně, a tak koalice mohla pracovat na svých volebních slibech. A jak se jim daří je plnit? Na to se budeme průběžně zaměřovat v dalších „Českolipských politických okénkách“.

autor: Alex Neugebauer