Alena Bouchnerová: I v mém věku se dají posouvat hraniceBrodění se blátem, tahání předmětu na laně, přelezání překážek, ale i vzájemná výpomoc účastníků na trati, tak i o tom jsou čím dál oblíbenější tzv. spartanské závody nebo-li Spartan race. „Popularita běhů v přírodních podmínkách okořeněných mnoha náročnými překážkami, dřinou a blátem prostě lidi baví. Je tam rozmanitost překážek, kde člověk zapojí různé svalové skupiny,“ říká Alena Bouchnerová z klubu Spartan Training Group Česká Lípa.

Kdy jste poprvé vyzkoušela Spartan race a s jakým výsledkem?

Začalo to naprosto nevinně. Zahlédla jsem jednou na FB videozáznam ze závodu Spartan Race v Liberci. Po shlédnutí tohoto záznamu jsem si řekla: ,, tohle bych chtěla také zkusit“. Spartan race jsem poprvé tedy vyzkoušela v Liberci ve Vesci v roce 2016 na podzim se zvědavostí, co tento závod obnáší. Již jsem vyzkoušela spousty běžeckých závodů, ale Spartan race byl pro mě závod neznámý, v tom jak se vyvíjí má fyzická kondice. Během závodů byly na různých místech, v přírodě, v jakémkoliv nelehkém terénů, různé překážky, které zpestřovaly tento závod. Nebylo to jen o běhu. Když jsem se otočila před cílem, řekla jsem si ,, Už konec?“ Výsledek jsem úplně neřešila. Byla jsem ráda, že jsem dokončila.

Jaké byly pocity po tom závodě? Super nebo příště už ne?

Z tohoto závodu jsem byla nadšená, že jsem z toho čerpala ještě další dny. Po doběhnutí jsem se také vyslovila: „doufám, že to není naposled“. 🙂 Bylo to moc fajn, závodníci si na trati pomáhali a ubíhalo to úplně jinak než běžný běžecký závod. Od té doby jsem dokončila 3x Spartan Trifectu, kdy se závody skládají z nejlehčí úrovně závodu – Sprint 5km+, Super 13km+ a Beast 20km+. Také jsem absolvovala další jiné překážkové závody na podobných úrovní jako je Gladiator race, Excalibur race, Predátor race, apod.

Čím si vysvětlujete zvyšující se popularitu těchto závodů?

Tyto závody, jak jsem již zmínila, mají popularitu v tom, že to není jen o běhu. Popularita běhů v přírodních podmínkách okořeněných mnoha náročnými překážkami, dřinou a blátem prostě lidi baví. Je tam rozmanitost překážek, kde člověk zapojí různé svalové skupiny. Závodník zjistí, jak je připraven, jak po psychické, tak fyzické stránce. A to si myslím, že to je to, co závodník objevuje a posunuje ho to dál. Pokud na sobě závodník tvrdě maká, může to v těchto závodech dotáhnout až na mistrovství světa.

Které z překážek máte nejraději a s kterými vždy zápolíte?

Nejraději mám překážky silové, jako různé nošení předmětu, tahání předmětu na laně, kde čerpám fyzickou sílu z minulých let. Také přelézaní, podlézání a proskakování překážek mi nevadí. Tady si zavzpomínám na různé opičí dráhy z dětských let.

S čím vyloženě zápolím, jsou visící věci, jako jsou různá ručkování. Ale s postupem tréninku jsem některé překážky už také zdolala. To je ta další motivace, že i v mém věku se dají posouvat hranice.

Vy jste i součástí Spartanského týmu. Jak se jmenujete a jak se k vám mohou zájemci případně přihlásit?

O tomto spartanském týmu již vím několik let. Dlouho jsem odolávala a to vzhledem k věku členů této skupiny. Až v loňském roce v listopadu jsem se postupně přidávala i já do týmu. Nyní jsem součástí Spartanského týmu. Byla to zbytečná obava. Nyní je zde super parta fajn lidiček, která se navzájem podporuje a jakkoliv si pomáháme. Hlavním členem je Jan Vaníček s Lídou Mihálkovou, kteří nás motivují a i díky tomu na sobě makáme.

Tým se jmenuje Spartan Training Group Česká Lípa. Do této skupiny je kdokoliv vítán v jakékoliv úrovni. Nemusí se vůbec obávat. Skupina má profil i na FB stránkách.

Existuje třeba i MČR ve Spartan Race a jak se na něj člověk může dostat? Jsou nějaké kvalifikace?

MČR ve Spartan již existuje několik let. Je to pod hlavičkou Česká Liga OCR (Obstalle racing association ČR)

MČR OCR je ve své podstatě otevřené mistrovství. To znamená, že na závod se může přihlásit kdokoliv. Ať už závodník z České republiky nebo někdo ze zahraničí. Ovšem do samotného výsledku MČR může promluvit jen závodník z České republiky. Tím je myšleno i do jeho jednotlivých kategorií, kterými bude kategorie OPEN, věková kategorie (AGE GROUP) a ELITNÍ vlna. Do všech těchto kategorií se lze přihlásit. Ovšem jediná ELITNÍ vlna bude podmíněna kvalifikací.

Můžete více ty kategorie popsat?

OPEN vlna – kdokoliv se může přihlásit.AGE GROUP – kdokoliv se může přihlásit. Věkové skupiny se budou vyhlašovat, startují spolu a mají limitovanou kapacitu. Tato vlna je určena pro závodníky, kteří si chtějí zazávodit a poměřit síly o mistrovský titul se závodníky své věkové kategorie.

ELITNÍ vlna – tato kategorie je podmíněna kvalifikací. Určitý počet slotů na startu bude vyhrazen závodníkům a závodnicím dle pořadí v OCR. Dále bude zohledněno pořadí v OCR určitým počtem slotů. Své místo na startu bude mít i někdo s „divokou kartou“. V individuálních případech se může zohlednit i pořadí v jiných závodech. Tato kategorie není omezena věkem. Elitní vlna je určena pro ty nejlepší závodníky, které můžeme na naší OCR scéně potkat. Z této kategorie se potom závodníci nominují na ME a MS.

Vy děláte i atletiku. Na který svůj závod jste zatím, nejvíce pyšná a co byste v běhu chtěla dokázat?

Ano, věnuji se atletice. Nyní spíše okrajově. Jelikož mě limitují vleklé zdravotní indispozice. Jakmile to ale vždy trochu jde, tak se nejvíce věnuji hodu kladivem. Zde jsem získala některá 1., 2. a 3. místa na MČR, ME a MS (netradiční vrhy) v masters v minulém období..

Jinak vyloženě pyšná na nějaký závod úplně nejsem. I když možná bych mohla být pyšná za dokončení mého prvního maratonu v loňském roce. A za dokončení Double Trifecta Spartan race 2018 v jednom roce.

Spíše bych mohla vyjmenovat loňskou výzvu od Runczechu. Tato výzva se skládala z osmi závodů, které se konaly během celého roku, když nejvíce byly v jarním období. Byly to závody 1x 10km, 1x12km v nelehkém terénu, 5x 1/2 maraton a 1x maraton. Toho si cením nejvic, jelikož, když jsem tuto výzvu započala, tak jsem nevěděla, zda díky vleklým potížím jí vůbec dokončím. O to je větší radost. Když člověk chce, tak jde vše v jakémkoliv věku.

V běhu bych se chtěla ještě jednou dostat tam, kde jsem byla před 2 lety, kdy jsem mohla běhat bez limitů. A v příštím roce opět zkusit odběhnout znova třeba maraton. Nebo zase nějakou běžeckou sérii. Buď čistě o běhu, nebo překážkovou sérii. Ale spíše běhat i pro dobrý pocit a udržení kondice.

autor: Alex Neugebauer

foto: archív Aleny Bouchnerové